Sprey Poliüretan Özellikleri Nelerdir

Sprey Poliüretan Özellikleri Nelerdir

Sprey poliüretan köpük teknik özellikleri

Sprey poliüretan özellikleri nelerdir sorusu çok sık karşılaştığımız bir konu haline gelmiştir. Sprey poliüretan köpük özellikleri birkaç madde halinde sıralamadan önce kategorize etmek gerekmektedir. Sprey poliüretan köpük malzemesini tanıyarak başlayalım. Poliüretan iki komponentli bir elastomerdir. İki maddenin kimyasal bileşiminden meydana gelmektedir. Suni deri yapımı dahil birçok alanda kullanılmaktadır. Karşım sonrası hacminin 30 katına kadar köpürebilmektedir. Bu da içerisinde oluşan hava kabarcıkları sayesinde ısı iletimde kötü bir malzeme olmasına neden olmaktadır. Bu özellik sayesinde ısı yalıtım işlemleri için de oldukça uygun hale gelmektedir. Isı iletim katsayısının düşük olması onu ısı yalıtımında kullanılacak etkili bir malzeme haline getirmektedir.

Sadece Poliüretan ısı iletim katsayısı nedeniyle ısı yalıtımında tercih edilen bir malzeme haline gelmemiştir. Uygulamada sağladığı kolaylıklarda onun ısı yalıtımında tercih edilmesini sağlamıştır. Yüksek basınç ile yüzeye püskürtülen komponentler yüzeyde kürlenerek poliüretan köpüğü oluşturmaktadır. Peki bunun yararı nedir? Yüzeyde kürlenen malzeme yüzeye ek bir yapıştırıcı ya da mekanik bağlantı gerektirmeden mükemmel bir şekilde tutunmaktadır. Bu da uygulamada kolaylık sağlar ve şantiye süresini önemli ölçüde kısaltır. Diğer ısı yalıtım malzemelerine göre çok daha kolay uygulanabilmektedir. Sprey poliüretan köpük kaplama işlemleri sadece dış cephelerde değil toprak altında kalan perde duvarlara ve temel çevresine yapıldığı gibi çatı arasında da kolayca uygulanabilmektedir.

Sprey poliüretan köpük teknik özellikleri içerisinde belki de en önemli olanlardan birisi de ek yeri olmadan yekpare uygulanabilir olmasıdır. Sprey yöntemi ile uygulanan poliüretan kaplamalarda kürlenme uygulama sırasında olduğu için ek yersiz birleşim sağlanır ve ısı köprüleri tamamen önlenir. Poliüretan köpük kullanım ömrü boyunca sorun çıkarmadan ve bakım gerektirmeden ısı yalıtımını etkili bir şekilde sağlamaktadır. Diğer ısı yalıtım çözümlerinden farklı olarak sprey poliüretan köpük fiyatları zaman maliyet ekseninde en avantajlı çözümleri sunmaktadır. Bu yüzden de giderek yaygınlaşan bir kullanıma sahiptir. Dünyada 30 yıl ülkemizde ise 20 yıllık bir geçmişi olan poliüretan köpük kaplama işlemleri yüksek bir ivmeyle her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir. En iyi ısı yalıtım çözümü unvanını sonuna kadar hak etmektedir.

1
location-icon main-icons sabit-telefon