Sprey Poliüretan Köpük Nerelerde Kullanılır

Sprey Poliüretan Köpük Nerelerde Kullanılır

Sprey Poliüretan Köpük Nerelerde Kullanılır

Sprey poliüretan köpük, kullanıcısına sunduğu avantajlarla pek çok alanda kullanılıyor. Isı, su ve ses yalıtımı için kullanılan sprey poliüretan köpük; boşlukları doldurma, alanları sabitleme, izolasyon gibi işlemler içinde tercih sebebi olmuştur.

Sprey poliüretan köpük; dolgu ve montaj köpüğü şeklinde de isimlendirilmektedir. İşlevsellik açısından öne çıkan bu ürün hem soğuk hem de sıcak su boruları izolasyonlarında da kullanılıyor. Sürdürülebilir enerji tasarrufu sağlama noktasında etkin rol oynayan poliüretan köpük, doğal kaynakları koruma açısından da avantajlıdır. Yanmaz özellikte tasarlanan sprey poliüretan köpükler aynı zamanda tutuşmazlar. B1-B2 yanmaz sınıfındaki sprey poliüretan köpükler, birçok yönden kullanıcı için büyük avantajdır.

Sprey Poliüretan Köpükler Nasıl Kullanılır?

Sprey poliüretan kullanım çeşitleri çok zengindir. Sprey poliüretan köpüklerin kullanım şekillerini şöyle ifade edebiliriz;

 • Boşluk doldurma,
 • Bina inşa aşamalarında pencere ve kapı kasaları montajı,
 • Soğuk-sıcak su boruları izolasyonları,

Sprey poliüretan köpük alana uygulanmadan önce mutlaka yağ, toz ve kirden arındırılması gerekiyor. Daha sonra yaklaşık 30 saniye çalkalanmalıdır. Çalkalama işleminin ardından ters çevrilerek dozaj veya tabanca tetiğine takmak gerekiyor. Uygulama gerçekleşecek alanın temizlenmesinin ardından sıkıştırılmış köpük nemlendirilerek zemin üzerinde reaksiyonu hızlandırır. Böylelikle ortaya kaliteli, verimli sonuçlar çıkar. Yalnız köpük sıkma işleminde hacim büyür. Bu sebeple tasarruflu olarak dolum yapılması gerekmektedir. Başka kullanımlar göz önünde tutularak ventil kurumuş köpük, tabancadan arındırılması gerekiyor.

Sprey Poliüretan Köpük Çeşitleri

Sprey poliüretan köpük çeşitleri arasında satışı en çok gerçekleşenler arasında pipetli köpükler yer alıyor. Pipetli köpüklerin genleşme oranları çok yüksektir. Büyük boşlukları doldurma noktasında etkin rol oynuyorlar. Tabancalı köpüklerse özel uygulamaları içeriyor. Profesyonel kişiler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Dar boşlukları doldurmak adına kullanılan tabancalı köpüklerin en önemli özelliği genleşme oranlarıdır.

Sprey poliüretan köpük çeşitlerinin kullanım alanını artıran özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

 • Dayanıklı,
 • Çevre dostu,
 • Yüksek oranlı termal direnç,
 • Uzun ömürlü,
 • Poliüretan ekolojik sistemli,
 • Uzun kullanımlı yalıtım,
 • Kaliteli malzemelerden oluşur,
 • İçerisinde zararlı bileşenler bulunmaz,

Yumuşak yapılı sprey poliüretan köpükler, elastik özelliği sayesinde çatlak ve boşlukları doğru şekilde dolduruyor. Kaliteli ve garantili sprey poliüretan köpük çeşitleri için İzolem firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

1
location-icon main-icons sabit-telefon