Sprey Poliüretan İzolasyonu

Sprey Poliüretan İzolasyonu

Sprey Poliüretan İzolasyonu

 Poliüretan malzemesinin sentezlenmesi ve yararlarından bahsettiğimiz yazılarımızı okumamış olanlar için özet geçerek başlayacak olursak. Poliüretan Diizosiyonat ve poliollerin kimyasal tepkimesi ile sentezlenen bir elastomerdir. Uzun moleküler bağları sayesinde oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Tekime sonucu meydan çıkan su buharı ile köpürdüğü için ısı yalıtımında daha etkili sonuçlar vermektedir. Isı yalıtımın değerini arttırmak için özel gazlar şişirme ajanı olarak da kullanılmaktadır. Sprey püskürtme yönteminde gerekli karışım püskürtme tabancası ucunda meydana gelir ve malzeme yüzeyde kürlenmeye başlar. Saniyeler içerisinde kürlenen malzemenin tamamen kuruması 24 saat sürse de uygulandıktan saniyeler sonra kendi yapısını koruyacak kadar kurumaktadır. Dünyanın en düşük ısı iletim katsayısına sahip malzemesi olarak ısı yalıtımında bir numaradır.

 Poliüretan izolasyonu ısı yalıtımı amaçlanan hemen her alanda kullanılmaktadır. Ahırlardan hayvan barınaklarına, bina çatı ve temel ile dış cephe ısı yalıtımı ile fabrika ve tarım tesislerinde tercih edilmektedir. Tarım tesisleri ve hayvan barınaklarında verimin artması için ideal ısı şartlarının yakalanması ve korunması gerekir. Poliüretan kaplama sayesinde ideal ısı şartlarını ayarlamak ve korumak için gereken enerji miktarı azalmaktadır. Poliüretan sprey püskürtme yöntemi sayesinde ters tavan uygulamaları dahi çok kısa sürelerde hızla yapılabilmektedir. Ters tavan uygulamalarda poliüretan köpük kaplama yapılması sayesinde terleme problemleri de ortadan kalkmaktadır. Nefes alan yapısı sayesinde nem dengesinin korunmasına da yardımcı olmaktadır. 

 Sprey Poliüretan uygulamasında malzeme ek yapıştırıcı ve mekanik bağlantı gerektirmeden yüzeye tamamen yapışır. Yağmur suları ve güneş ışığına maruz kaldığında bozulmayan yapısı ile dış cephelerde kullanıma uygundur. Yağmur suyu ile temasta çürümez ve yüzeyden ayrılma yapmaz. Sprey poliüretan köpük kaplamada yüzey hazır olması durumunda tek püskürtme tabancası ile bir iş gününde 500 m2 alanın üzerinde bir alan kolayca kaplanabilir. Bu durum ısı yalıtım yaptırmak isteyenler için şantiye sürecini azaltan bir uygulamadır. Poliüretan köpük kaplama uygulamalarında profesyonel hizmeti veren İzolem firması sayesinde ısı yalıtımından maksimum performansı alabilirsiniz. Poliüretan cephe izolasyonunda üzerine sıvalı ve alçıpan kaplama imkanı sayesinde estetik özelliklerden taviz vermeden ısı yalıtımına sahip olabilirsiniz.

1
location-icon main-icons sabit-telefon