Poliüretan Suda Çözünür mü

Poliüretan Suda Çözünür mü

Poliüretan Suda Çözünür mü

Poliüretan, tek komponentli olarak tasarlanmıştır. Havadaki nemle kürleşme esnasında genleşir. Aerosol forma sahip yarı sert montaj, izolasyon ve derz dolgu maddesi olarak biliniyor.

“Poliüretan suda çözünür mü” konusu çok merak edilmektedir. Poliüretan suda çözünmeyen içeriğe sahip şekilde hazırlanır. Kolay kolay çatlama, şişme, yırtılma gibi durumlara sebep olmaz. Kullanışlılığıyla dikkat çeken poliüretanın darbe direnci çok yüksektir. Düşük sıcaklıklara karşı bile olağanüstü koruma sağlıyor. Poliüretan; poliol, diizosiyanat malzemelerinin uygun katkı maddeleri ve katalizörlerle reaksiyona girmesi sonucu oluşur. Poliüretan sistemler belirli oranlarda karıştırılarak poliüretan köpük elde edilir. Ses, su ve ısı yalıtımı açısından son derece kullanışlıdırlar.

Poliüretan Genel Özellikleri Nelerdir?

Poliüretan yapıştırıcı; polimer omurgası yapısından oluşmuştur. Alanlara yüksek rijitliğe, mukavemete ve esneklikte uygulanırlar. Poliüretanın genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Gerilim ve sıkıştırmaya çok dayanıklıdır.
  • Yüksek aşınma gücüne sahiptir. Bundan dolayı petrol, gaz ve petrol endüstrilerinde ortaya çıkabilecek sorunlara karşı kesin çözüm sunuyor.
  • Laboratuvar ve saha testlerinde yüksek aşınma avantajı sunmaktadır.
  • Ekonomik olması yanında teslim sürelerinin kısa olmasıyla dikkat çekiyor.
  • Ağır yüklerin altında şekil değiştirebiliyor. Fakat yük kaldırıldıktan sonra yine eski haline dönüyor.
  • Tek seferlik parçalardan oluşurlar.
  • Prototiplerin ve yüksek hacimli yeniden üretim çalışmalarında kullanılırlar.

Poliüretan yapıştırıcı malzemeler özel formülasyonlardan üretiliyorlar. Bundan dolayı yangına karşı çok dayanıklıdırlar. Poliüretan madde alevle temas ettiği zaman erimek yerine sadece kömürleşip ateş çekirdeğini korumaya başlar.

Poliüretan Nerelerde Kullanılır?

Poliüretan yapıştırıcı kullanım alanları çok geniştir. Halı altlığı, mobilya vb. birçok ev mobilyalarında kullanılıyor. Döşeme şeklindeki mobilyalarda yastıklama malzemesi şeklinde kullanımı tercih ediliyor. Mobilyaların destekleyici, dayanıklı ve konforlu olmasında önemli rol oynuyor.

Poliüretan yapıştırıcı;

  • Soğutma,
  • Isı yalıtım,
  • Isıtma gibi sektörlerde de kullanılıyor.

Aynı zamanda ayakkabı sektöründe poliüre ve kauçuk bağlayıcı (binder) sistemlerinde de çok tercih ediliyor. Asitlere karşı yüksek dayanma gücüne de sahiptir. Plastik, metal ve kauçuğa kıyasla aşırı derecede kimyasal direnci söz konusudur. Ayrıca poliüretan, korozif kimyasallara karşıda direnç gösteriyor. Yağ ve solventler içinde yüksek koruma sağlıyor.

1
location-icon main-icons sabit-telefon