Poliüretan Köpük Alev Alır mı

Poliüretan Köpük Alev Alır mı

Poliüretan Köpük Alev Alır mı

Son dönemde teknolojinin de gelişimiyle birlikte kullanım alanı artan poliüretan köpük ile ilgili pek çok soru merak ediliyor. “Poliüretan köpük alev alır mı” konusu çok araştırılıyor. Poliüretan köpüğün hava geçirmez özelliği vardır. Bu sebeple yangınların ilerlemesini engeller. Alevlenmeyen maddelerden tasarlanan poliüretan köpükler avantajlı ürünlerdir.

Poliüretan köpük; yatak, ayakkabı tabanları, araç direksiyonları ve koltuk gibi birçok alanda kullanılırlar. Poliüretan köpükler, kendi hacimlerinden ortalama 40 kat daha fazla şişerler. Güçlü yapışma kuvvetleriyle dikkat çeken bu ürünler, uygulandığı yerde bütünlük oluşturuyor. Bundan dolayı yalıtım amaçlı kullanılırlar. Ses, ısı ve su yalıtımı sağlayan poliüretan maddeler; haşera ve bakteri gibi canlılara karşıda tam koruma sağlıyor.

Poliüretan Köpük ile Hava Geçirmezlik

Boşluk doldurma köpüğü olarak da ifade edilebilen poliüretan köpük uygulandığı alanlarda tam performans sergiler. Örneğin; kapı ya da pencerelerin kenarlarına yapılarak soğuk havanın içeriğe girmesi engellenir. Poliüretan köpük aynı zamanda boşlukları doldurur. Isı geçişlerini önlemek amaçlı kullanılan poliüretan köpük, olağanüstü yapışma özellikli tasarlanmıştır.

Poliüretan köpük çeşitlerinde parçalanma ve yıpranma gibi problemlerde görülmüyor. Poliüretan köpükler hem hava geçirmezlik hem de izolasyon için kullanılıyorlar. Yaz aylarında sıcaktan, kışınca soğuktan korur. Uygulandığı alanda kişi çıkartmadığı sürece uzun yıllar kalır. Poliüretan köpük uygulaması; -200/+100 derece arasında yalıtım sağlıyor.

Poliüretan Köpüğün Yangın Engelleme Özelliği

Poliüretan köpük, yukarıda belirttiğimiz üzere hava geçirmez özelliğiyle yangının ilerlemesine engel olur. Poliüretan köpük çeşitleri özel malzemelerle üretilirler. Poliüretan köpük çeşitleri;

  • Yüksek sıcaklıklarda erime gibi durumlara sebep olmazlar.
  • Katı köpük formunu daima korurlar.

Alevlere karşı uzun süre direnebilirler. Poliüretan köpük hem B1 hem de B2 dereceli yangınlara karşı dayanıklıdırlar. Poliüretan köpükler alevle karşılaştıklarında veya yangının devam ettiği alanda bulunduklarında yanmalara karşı direnç gösterirler. Kolay kolay alev almazlar. Yangına karşı dayanıklılığıyla dikkat çeken poliüretan köpük, UV ışınlarına maruz kalmazsa bozulma gibi durumlar ortaya çıkmaz. Poliüretan köpük, doğru uygulanmazsa tam verim alınamaz. Poliüretanın yanlış uygulanması sonucu alanda küf, nem ve rutubet gibi durumlar meydana gelir. Bundan dolayı poliüretanın uzman kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

1
location-icon main-icons sabit-telefon