Poliüretan Köpük Tekrar Kullanılır mı

Poliüretan Köpük Tekrar Kullanılır mı

Poliüretan Köpük Tekrar Kullanılır mı

Poliüretan köpük çeşitleri kullanım alanları çok geniştir. Farklı formülasyonlarla çözümler üreterek kullanışlılık oranını artırıyor. Kullanım amacı doğrultusunda ürün seçildiğinde daha etkili sonuçlara ulaşılıyor.

Poliüretan köpük tekrar kullanımı mümkündür. Özel pipetiyle hassas kullanım imkanı sunan ürün, sızdırmayan valfi elinde bulunduruyor. Bundan dolayı 2 aya kadar yeniden kullanımı söz konusudur. Kapı, soğuk su boruları, pencere, elektrik tesisatları gibi birçok alanda poliüretan köpüğün kullanımı söz konusudur. Poliüretan köpük; boşluk, delik ve çatlak gibi alanların düzeltilmesinde etkin rol oynuyor. Deniz suyu, nem, buhar ve şiddetli hava koşullarına karşıda çok dayanıklıdır.

Poliüretan Köpük Neler İçin Uygulanır?

Poliüretan köpük çeşitleri; ısı yalıtımı, su yalıtımı ve ses yalıtımında kullanılıyor. Bu kullanım şekillerini şöyle ifade edebiliriz:

Isı Yalıtımı

Isı yalıtımları için kullanılan poliüretan köpükler, 2 komponentli rijit diğer ifadeyle serttir. -25 dereceye kadar ki düşük sıcaklıklara özel geliştirilmiştir. Poliüretan köpükler, zor olan durumlara karşı dahi kusursuz ısı yalıtımı sağlıyor.

Su Yalıtımı

Suyun sızmasını engellemek için özel poliüretan köpükler geliştirilmiştir. Alana uygun şekilde uygulanan kürleşmiş köpük kesinlikle sudan etkilenmez. Poliüretan köpük uygulaması su yalıtımında;

  • Dış mekan uygulamaları,
  • Karavan tarzı araçlarda klimatik anten ve ünite tarzı mekanizmaların bazı kısımlarından karavana suyun sızmaması gibi nedenlerden dolayı kullanılır.

Ses Yalıtımı

Poliüretan köpük ses yalıtımında şu amaçla kullanılıyor;

  • Boşlukların doldurulması,
  • Hava geçişlerini engellemek,
  • Kapı ve pencere boşluklarında ısı ile hava geçişinin engellenmesi,
  • Kapı ve pencere boşluklarında sesin yankılanması,

Poliüretan Köpüğün Ömrü Kaç Yıl?

Poliüretan köpük tekrar kullanımı noktasında ömrünün kaç yıl olduğu çok merak ediliyor. Poliüretan köpük, yoğun şekilde UV ışınlarına maruz kalmazsa uzun süre dayanabilir. UV ışınlar poliüretan köpüğün yapısını bozar. Köpüğün deforme olmasına neden olur. Poliüretan köpüğü zararlı UV ışınlarından korumak için üzeri boyanmalıdır.

Poliüretan köpük; B1 ve B2 derecesindeki yangınlara karşı dayanıklıdır. Yanmaya karşı direnç gösteren yapıdan oluşmuşlardır. Üstün yapıştırma kuvveti uygulamanın en güçlü tarafıdır. Bu nedenle yapıştırıldıkları alandan kolay kolay çıkmazlar. Yüksek yapışma gücüne sahip olmasına rağmen yapıştırıldıkları alandan kolayca çıkarılmaları da önemli özelliklerindendir

1
location-icon main-icons sabit-telefon