Poliüretan Köpük Koku Geçirir mi

Poliüretan Köpük Koku Geçirir mi

Poliüretan Köpük Koku Geçirir mi

Isı, ses ve su yalıtımı başta olmak üzere birçok sebepten dolayı kullanılan “poliüretan köpük koku geçirir mi” konusu çok merak ediliyor. Poliüretan köpük, sprey tarzında kullanılır. Özellikle ısı yalıtımı konusunda çok kullanışlı olan uygulama koku gibi durumlara sebep olmaz.

Sanayi, gemi ve evlerde ısı yalıtımı için kullanılan poliüretan köpük, uygulandığı alanı tamamen kapattığı için kokuyu da engeller. Pratik kullanımından dolayı birçok alanda kullanılır. Günlük hayatta kullanılan mobilya, kapı-pencere boşlukları, araba gibi birçok durum için kullanılıyor. Poliüretan köpük teknik özellikleri kapsamında dayanıklılığıyla dikkat çekiyor. Laboratuvar ortamından elde edilen poliüretan köpüğün hammaddesi plastiktir. Su geçirmez ve dış etmenlerden etkilenmeyen özellikleriyle dikkat çekiyor. Farklı polimer çeşitleriyle her alanda kullanılabilecek şekilde üretilmiştir.

Poliüretan Köpük Kullanım Amaçları Nelerdir?

Boşluk doldurma köpüğü şeklide isimlendirilen poliüretan köpük, kullanım amaçları bakımından incelendiğinde zengin olduğu görülüyor. Hem kalite hem de güven açısından dikkat çekmektedir. Poliüretan köpük çeşitlerinin kullanım amaçlarını şöyle sıralayabiliriz:

Boşluk Doldurma Amaçlı Kullanım

Isı yalıtımda çift komponentli sert köpük kullanımı tercih ediliyor. Düşük sıcaklıklar baz alınarak geliştirilmiştir. En zor alanlarda dahi kusursuz ısı yalıtımı sağlamaktadır.

Su Yalıtımı Amaçlı Kullanım

Dekoratif taşların tutturulması, dış mekan uygulamaları gibi amaçlarla kullanılmaktadır. Ayrıca araçların klimatik üniteleri, anten mekanizmaları gibi ek bölümlerde su sızmalarını engellemek içinde tek kompenantlı poliüretan köpükler kullanılıyor.

Isı Yalıtımı Amaçlı Kullanım

Poliüretan köpük çeşitlerinde ısı yalıtım amaçlı çift komponentli sert köpükler kullanılır. Düşük sıcaklıklar baz alınarak geliştirilen poliüretan köpük çeşitleri, en zor alanlara dahi kolayca uygulanabiliyor.

Ses Yalıtımı Amaçlı Kullanım

Poliüretan köpük teknik özellikleri ele alındığında ses yalıtımı içinde kullanıldığı görülüyor. Ses yalıtımı için kullanılan poliüretan köpükler, boşlukları dolduruyor. Poliüretan köpük çeşitleri;

  • Kapı-pencere boşlukların doldurulması,
  • Boru,
  • Baca,
  • Klimatik ünitelerin çevrelerinin yalıtımı içinde kullanılıyor.

Poliüretan köpük doğru kullanıldığı takdirde uzun yıllar kullanılabiliyor. Eğer yanlış uygulama yapılırsa köpüğün dayanıklılığı da ortadan kalkar. Poliüretan köpük dikkatli şekilde uygulandığı takdirde verimli sonuçlara ulaşılır. Islaklık, nem ve rutubet gibi yerlerde saklanması da köpüğün ömrünü azaltır.

1
location-icon main-icons sabit-telefon