Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır

Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Poliüretan Sprey Köpük Nedir?

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı nasıl yapılır? Sorusunun yanıtlanmasından önce Poliüretan Sprey Köpük hakkında bilgi edinilmesi gerekmektedir. Poliüretan; karbamat bağ ile birleştirilen organik ünite zincirinden oluşan polimerdir. Esnek ya da esnemeyen, dayanıklı, kullanışlı, kullanım alanı geniş malzemelerdir. Köpük, sünger olarak bilinirler. Yüksek performanslı yapı malzemelerinde kullanılan maddelerdendir.

Poliüretan Sprey Köpük en sık kullanılan malzemelerden biridir. Açık sarı ve beyaz renkte olan madde sıkıldıktan sonra havanın nemi ile buluşup kuruyarak sertleşmektedir. Kururken şişmektedir. Süngersi bir yapısı vardır ama kuruduğunda süngerden daha sert bir hale gelmektedir. Kuruduktan sonra üzeri boyanabildiği için dekoratif açıdan da kullanımında bir sorun yoktur.

Poliüretan Sprey Köpük Nerelerde Kullanılır?

 Poliüretan Sprey Köpük kullanım alanı oldukça geniş bir üründür. Genellikle montaj için kullanılan ürün çoğu zaman yalıtım için kullanılmaktadır. Elektrik devreleri ve elektrik sistemleri izolasyonunda, sıcak su, soğuksu boruları izolasyonlarında, boşlukların doldurulması, deliklerin kapatılmasında kullanılmaktadır. Şişmeyen yapıda olanları yapıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Özellikle ısı izolasyonları plaklarının yapıştırılmasında kullanılmaktadır.

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı için de kullanılmaktadır. Poliüraten Köpük yapısal özellikleri nedeniyle yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Isıdan, sesten ve sudan korunmayı sağladığı için izolasyon işlemleri için en çok tercih edilen malzemedir. Sprey formu daha fonksiyoneldir. Zengin kullanım alanına sahiptir. Sprey köpük hali sprey tabancaları ile uygulanmaktadır. Poliüretan inşaat ve yapı malzemelerinden en etkili olan malzemelerden biridir.

Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı İçin Neden Kullanılır?

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı içi en uygun yalıtım malzemesidir. Kullanılmasının temel nedenleri arasında malzemenin yapısının yalıtıma uygunluğu yer almaktadır. Poliüretan yapı olarak yalıtım işlemleri için ısı, ışık, su ve ses koruyabilecek özelliklere sahiptir. Çatı yatımı için tercih edilmesinin temel nedeni; ısı yalıtımına uygunluğu ve hava geçirmez yapıda olmasıdır. Güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Isının dengeli şekilde dağılımını sağlamaktadır. Suya dayanıklı olması da çatı yalıtımında Poliüretan Köpük tercih edilmesine neden olmaktadır. İklime bağlı yağışlara dayanıklıdır.

Ses geçirmez olma özelliği çatı yalıtımı için önemlidir. Nem dengesini sağlayan yapı maddesi küf oluşumunu önler. Zemin ile bütünleşir. Görüntü açısından bir olumsuzluk yaratmaz. Yangın önleme özelliğine sahiptir.

Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı yapılırken öncelikle çatı özellikleri incelenir ve çatı için yapılması gerekenler planlanır. Yalıtım sırasında oluşabilecek bir aksaklık olup olmadığı incelemektedir. Çatı yalıtım alanı yalıtım için uygun hale getirilir. Tüm hazırlıklar tamamlanır. Hazırlık ve ön incelemeden sonra çatı temizlenir. Tozlardan, kir, nem ve inşaat kirlerinden arındırılır. Araçlar çatıya taşınır. Elektrik montajları gerçekleştirilir.

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı için hazırlanan köpük Poliüretan Sprey tabancıları ile çatı zeminine püskürtülerek uygulanır. Tabancalar yüksek basınç özelliğine sahiptir. Poliüretan zemine döküldüğünde kremleşmeye başlar. Birkaç saniyede döküldüğü alanda yayılmaya başlar. Alana yayıldıktan sonra genleşme evresi başlar. Köpük yükselerek genleşir. Çatı yüzeyini tamamen kaplar. Genleşmeden sonra Poliüretan Köpük’e hemen dokunulmamalıdır. Kuruması için birkaç dakika beklenmelidir.

Poliüretan Sprey Köpük Çatı Yalıtımı Fiyatları

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı fiyatları yalıtım alanı özelliklerine göre belirlenmektedir. Alan boyutları, kullanılacak malzeme miktarı ücretlerin belirlenmesinde en önemli kıstaslardır. Poliüretan yalıtım özellikleri çok güçlü bir malzemedir. Yalıtım için kullanıldığında birçok açıdan koruma sağlamaktadır. Isı, ışık, ilkim, yağış, su gibi yıpranmaya etki eden unsurlardan etkilenmeden uzun süreli korunmayı sağlamaktadır.

Poliüretan Sprey Köpük çatı yalıtımı fiyatları oldukça ekonomiktir. Poliüretan ekonomik bir malzeme olduğu için yalıtım için en çok tercih edilen malzemedir. Çok alandan en ekonomik şekilde korunmayı sağlamaktadır. Uygulaması da hızlı olduğu için zaman açısından da fayda sağlayan yalıtım malzemesidir.

1
location-icon main-icons sabit-telefon